Pluskwy łóżkowe to coraz powszechniejszy problem nie tylko w starych mieszkaniach, ale również na obszarach rozwijających się. Obecność tych pasożytów powoduje nieestetyczne ugryzienia, które swędzą, a niekiedy powodują też reakcje alergiczne. Pomimo regularnego sprawdzania pościeli i pozbywania się pluskiew problem często powraca. Jak długo żyje pluskwa i co zrobić, by pozbyć się problemu na dobre?
Czym jest i ile żyje pluskwa?
Pluskwa to pasożyt o długości około 6 milimetrów, który żywi się ludzką krwią. Zarówno dorosłe osobniki, larwy zwane nimfami, jak i jaja dostrzegalne są gołym okiem. Pluskwy łóżkowe mają kolor jasno- i ciemnobrązowy, trzy pary odnóży oraz lekko spłaszczony, owalny kształt. Żerują głównie nocą, dlatego najczęściej można je spotkać w materacach, pościeli, przy wezgłowiu i zagłębieniach ram łóżka.
Odpowiadając na pytanie, ile żyje pluskwa, w sprzyjających warunkach z dostępem do pożywienia, może to być nawet do 300 dni. Dorosły osobnik jest w stanie bez dostępu do krwi przeżyć nawet kilka miesięcy, co sprawia, że są to pasożyty świetnie przystosowane do życia w utrudnionych warunkach.
Co zrobić, by pozbyć się wszystkich pluskiew?
Poziom skuteczności pozbywania się pluskiew za pomocą profesjonalnych metod zależy od wielu czynników, do których zaliczyć można m.in. liczebność insektów, umiejętności osoby wykonującej procedurę dezynsekcyjną oraz właściwe przygotowanie pomieszczenia do działania. Zastanawiając się, jak długo żyją pluskwy po dezynsekcji, pod uwagę można wziąć jedynie te owady, które są w stanie wychodzić na żer, a więc osobniki dorosłe. Stosowane środki działają w sposób kontaktowy. Nie niszczą więc małych larw oraz jaj, z których w ciągu kilku dni od złożenia wykluwają się nowe pluskwy.
Dlatego, aby pozbyć się insektów na stałe, niezbędne jest powtórzenie zabiegu w odstępie 14-21 dni, czyli po wykluciu się kolejnych osobników i wyjściu ich ze schronienia na żer. W taki sposób możliwe jest przerwanie ich cyklu rozrodczego i spowodowanie pozbycia się wszystkich osobników na dobre, uniemożliwiając złożenie kolejnych jaj. Bardzo ważne jest też, aby przed dokonaniem dezynsekcji dokładnie wyczyścić wszystkie przestrzenie i usunąć z nich wszelkie zabrudzenia i kurz.
Należy jednak pamiętać, że zastosowane środki mają ograniczony czas działania. Dlatego konieczne jest powtórzenie profesjonalnego zabiegu, a w zaawansowanych przypadkach nawet trzy razy.
Czy pluskwy wracają?
Niestety pomimo przeprowadzonej dezynsekcji pluskwy mogą powracać. Przeprowadzenie profesjonalnych działań skutkuje zazwyczaj pozbyciem się pasożytów na okres do około pół roku. Insekty mogą pojawić się ponownie wskutek kolejnego przyniesienia pasożyta do domu np. po pobycie w hotelu czy szpitalu, a także po przebywaniu środkach transportu masowego.
Bardzo ważne jest, aby regularnie zmieniać pościel oraz uważnie przyglądać się materacom i ramom łóżek. Niewielkie ślady z krwi czy też martwe insekty oraz serie ugryzień na ciele w postaci małych czerwonych punktów świadczą zazwyczaj o obecności niechcianych lokatorów i potrzebie wykonania niezbędnych czynności, aby pozbyć się pasożytów.