Gryzki – jak się pozbyć?

gryzki w domu - jak się pozbyć

Zarówno w domach, jak i w mieszkaniach czy nawet biurach, można spotkać się z problemem niechcianych insektów. Jednym z takich niepożądanych szkodników są psotniki, zwane także gryzkami czy zakamarnikami. Choć pozostają niemal niewidoczne dla człowieka, trudno pałać do nich sympatią. Konsekwentnie niszczą przedmioty z papieru, takie jak książki, gazety czy nawet tapety. Na szczęście profesjonalne metody działania pomagają w skutecznym uporaniu się z tymi kłopotliwymi szkodnikami. Podpowiadamy, jaki preparat na gryzki oraz sposób wybrać, by pozbyć się ich raz na zawsze.

Czym jest gryzek psotnik?

Zacznijmy od kilku słów wyjaśnienia, z jakim insektem mamy do czynienia. Otóż jak wspomnieliśmy we wstępie, zakamarniki wyróżnia niewielki rozmiar, ale także niezwykła ruchliwość. Mierzą zaledwie 0,5 mm i mają delikatnie perłowy kolor – wszystko to sprawia, że pozostają właściwie niedostrzegalne. Cecha charakterystyczna gryzków to wyjątkowo duża, nieproporcjonalna do tułowia głowa z długimi czułkami. Gryzek/psotnik ma też zredukowany tułów, ale rozbudowany odwłok w kolorze szarym, ciemnobrązowym lub żółtym. Co ciekawe, niektórzy z przedstawicieli tego gatunku mają skrzydła. Nie należy mylić ich z rozkruszkami mącznymi, które nieco przypominają.

Skąd w domach i mieszkaniach biorą się psotniki?

W naturze te maleńkie owady żywią się grzybami i porostami. Zatem kiedy pojawiają się w domach, łatwo stwierdzić, że przyciągnęły je resztki jedzenia oraz grzyby pleśniowe. Zdarza się także, że przynosimy je do domów wraz z książką, którą wcześniej zasiedlały. Najczęściej pojawiają się w ciemnych, wilgotnych miejscach, dlatego spotkamy je w łazienkach, piwnicach, ale też w pokojach, jeśli są niedostatecznie ogrzewane, przez co dochodzi w nich do rozwoju grzybów czy wilgoci. Chociaż nie gryzą one ludzi ani nie przenoszą groźnych chorób, mogą wywoływać astmę alergiczną. Ta z kolei potrafi przerodzić się w znacznie poważniejsze problemy zdrowotne.

Gryzki – jak się pozbyć szkodników za pomocą profesjonalnych metod?

Jeden ze sposobów walki z gryzkami to zamgławianie ULV. Jest ono bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Pozwala na pozbycie się nie tylko psotników, ale także pluskiew czy moli odzieżowych. W tej metodzie preparat na gryzki rozprowadza się w formie gęstej chmury zimnej mgły z preparatem biobójczym. Taka mgła dociera do nawet najmniejszych zakamarków, co czyni ją niezwykle skuteczną. Co ważne, nie pozostawia ona śladów na ścianach bądź meblach. Nie trzeba również obawiać się o uszkodzenie urządzeń elektrycznych lub maszyn.

Jak przygotować pomieszczenia do usuwania gryzków?

Podstawa to dokładne posprzątanie mieszkania. Należy zatem odkurzyć dywany, podłogi, zmyć kurze. Dzięki temu preparat na gryzki zawarty we mgle dokładnie osadzi się na wszelkich powierzchniach. Dodatkowo polecamy zabezpieczyć żywność i przedmioty codziennego użytku (np. szczoteczki do zębów czy ręczniki). Dotyczy to również wszelkich zwierzęcych akcesoriów jak np. legowisko czy miska. Właściciele rybek powinni na czas rozpylania mgły wyłączyć filtry oraz zabezpieczyć akwarium. Warto również odsunąć meble od ścian, aby środek miał szansę dotrzeć w każde miejsce.

Usuwanie gryzków (psotników) z pomocą profesjonalnej ekipy trwa od 3 do 3,5 godziny. W tym czasie domownicy muszą znajdować się poza domem. Po powrocie trzeba dokładnie wywietrzyć wszystkie pomieszczenia. Zwierzęta mogą pojawić się w domu po 12 godzinach od chwili rozpylenia mgły ULV. Ze względu na fakt, że psotniki w domu to znak, że rozwijają się grzyby i pleśń, dobrze zadbać o ich usunięcie.

Skorzystaj z usług firmy DezBest – dezynsekcja Warszawa i ciesz się długotrwałą wolnością od uciążliwych insektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *