Pluskwy mogą stanowić poważny problem zwłaszcza w przypadku, gdy zadomowią się w domu. Chociaż ich ukąszenia nie są bolesne, na ciele pojawiają się nieestetyczne punkty zazwyczaj rozmieszczone po kilka w jednym rzędzie. Mogą one powodować dyskomfort i swędzenie, a niekiedy również reakcję alergiczną. Miejscem, gdzie najczęściej znaleźć można te pasożyty, jest łóżko. Jak sprawdzić, czy w materacu są pluskwy i co zrobić, żeby się ich pozbyć? Sprawdź, czym są pluskwy łóżkowe i pozbądź się nieprzyjemnego problemu raz na zawsze.
Czym są pluskwy łóżkowe?
Pluskwy łóżkowe (łac. Cimex lectularius) to gatunek pluskwy odżywiający się ludzką krwią. To niewielkie owady pozbawione skrzydeł, których wielkość w przypadku dorosłych osobników dochodzi do 6 milimetrów długości. Ich kształt jest nieco spłaszczony i owalny. Jednak najedzone osobniki mogą przybierać dwukrotnie większe rozmiary. Zarówno jaja, larwy zwane nimfami, jak i dorosłe pluskwy widoczne są gołym okiem.
Pluskwy zazwyczaj występują w kolorze jasnobrązowym lub ciemnobrązowym. Po spożyciu krwi zauważalna jest wyraźnie ciemnoczerwona lub czarna plamka przebijająca przez górną powłokę owadów. Organizmy te doskonale czują się w szczelinach i pęknięciach, dlatego najczęściej spotkać można pluskwy w materacu, zagłębieniach sof i kanap, pod dywanem, w obudowach gniazdek elektrycznych, w żaluzjach, ramach obrazów, pod tapetą czy w książkach.
Pluskwy w materacu – skąd się biorą?
Wiele osób obserwując na swoim ciele niewielkie, charakterystyczne i swędzące punkciki nie wie, że ich przyczyną są właśnie pluskwy w materacu. Skąd się biorą w łóżku te pasożyty i czy przyczyną, tak jak w wielu innych przypadkach, jest brud? Niestety pluskwy łóżkowe pojawiają się niezależnie od poziomu czystości danych przestrzeni, a czyste, zadbane domy są wręcz chętniej zamieszkiwane przez tych dzikich lokatorów, ponieważ wszelkie zabrudzenia utrudniają im poruszanie się.
Ponieważ pluskwy przyciąga ludzka krew, a porą ich żerowania jest noc, najkorzystniejszym miejscem do zasiedlenia są właśnie materace i łóżka, gdzie podczas wielogodzinnego snu i braku naszej czujności pasożyty te mogą dokonywać ugryzień. Do domu można je przynieść z zewnątrz np. z hotelu, szpitala, od znajomych, czy też z autobusu lub innego środka transportu, którym masowo przemieszczają się ludzie. Pluskwy łóżkowe potrafią przeżyć nawet kilka miesięcy bez pożywienia. Mają więc wiele czasu, by przenieść się na osobę stojącą obok i znaleźć w jej mieszkaniu dogodną lokalizację.
Jak sprawdzić, czy w materacu są pluskwy?
Pluskwy w materacu to coraz powszechniejszy problem, zwłaszcza na obszarach szybko rozwijających się. Ważne jest więc, by wiedzieć, jak sprawdzić, czy w materacu są pluskwy i móc odpowiednio szybko zareagować. Sygnałem dla podjęcia takiego działania mogą być charakterystyczne, swędzące punkty na ciele, ale również profilaktyka.
Podczas zmiany pościeli za każdym razem warto dokładnie obejrzeć materac oraz okolice ramy i wezgłowia łóżka. O obecności pluskiew mogą świadczyć niewielkie ślady krwi na poduszkach, kołdrze i poszewkach, a także obecność jaj i martwych, kilkumilimetrowych owadów. Często obecności pluskiew towarzyszy też mdły, słodki zapach unoszący się w pomieszczeniu, zbliżony do aromatu kolendry lub gnijących malin.
Jak zwalczyć pluskwy w łóżku?
W przypadku, gdy obecność pluskiew łóżkowych staje się faktem, istotne jest pytanie, jak zwalczyć pluskwy w łóżku. Kluczowe jest dokładne wypranie wszystkiego, co mogło mieć kontakt z pasożytami. Zastosować należy program trwający co najmniej dwie godziny i ustawić temperaturę minimum 50 stopni Celsjusza, a następnie wyprać wszystko w dużej ilości proszku. Materac należy dokładnie odkurzyć z zastosowaniem gorącej pary wodnej. Dobrze jest też użyć żelazka. Wysoka temperatura zabije zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy oraz unieszkodliwi jaja. Dobrze jest również wyczyścić stelaż łóżka i ramę z użyciem detergentu lub sody oczyszczonej.
Aby pozbyć się pluskiew, warto zastosować też specjalne środki owadobójcze lub skorzystać z profesjonalnej dezynsekcji pluskwy w Warszawie i okolicach. Specjalistyczne działania to najlepszy i najtrwalszy sposób na pewne usunięcie niechcianych lokatorów z mieszkania.