Dezynsekcja w magazynach i składach – co warto wiedzieć, aby uniknąć strat?

Zbiory stanowią pewne wyzwanie. To nie tylko logistyka, ale też zapewnienie zbożom bezpiecznego miejsca do przechowywania. Przezorni przedsiębiorcy pamiętają o skutecznym sposobie, jakim jest dezynsekcja magazynu. Pokażemy, na czym on polega i dlaczego jest taki ważny.

Kiedy przeprowadzić dezynsekcję magazynu?

W większości przypadków ten proces ma charakter incydentalny. Oznacza to, że o pomoc zwracają się do fachowców właściciele składu, w którym już pojawiły się insekty (np. trojszyki, mszyce, ploniarki). Doraźność niesie jednak ze sobą poważne straty. Wynikają one, po pierwsze, ze szkód spowodowanych już przez szkodniki i, po drugie, konieczności zastosowania zupełnie innych, droższych środków przeciwdziałania.

Lepiej nie czekać na problemy i spokojnie przygotować się do żniw. Profilaktyczna dezynsekcja magazynów zbożowych i nie tylko powinna więc odbywać się pod koniec czerwca lub na początku lipca. Potem może być po prostu za późno na metodyczne zabezpieczanie obiektu zbożowego. Co więcej, proces należy przeprowadzać co roku. Tylko w ten sposób zyskuje się gwarancję czystości podczas zbiorów.

Na czym polega prewencyjna dezynsekcja składu?

To zależy od rodzaju problemu oraz jego rozległości. Na samym początku należy więc ocenić sytuację. Osoba specjalizująca się w DDD przeprowadza wywiad, który ma na celu ustalić moment oraz miejsce pojawienia się szkodników w obiekcie zbożowym, oraz ich gatunek. Potem następuje inspekcja wizualna. W ten sposób fachowiec zdobywa wiedzę potrzebną do dostosowania metod.

Prewencyjna dezynsekcja składu polega zazwyczaj na oprysku specjalistycznymi środkami. Ich działanie polega na sparaliżowaniu szkodnika. Jeśli więc jakieś insekty przedostaną się do wnętrza, zostaną natychmiast zneutralizowane. To najlepsza gwarancja tego, że nie dojdzie do zanieczyszczenia zbiorów.

W dalszej kolejności dochodzi do zabezpieczenia otworów, klatek wentylacyjnych, szyb i innych dróg dojścia. Dzięki temu owady nie mają szans przedostania się do środka. Potem zostawia się specjalne łapki i tego typu przyrządy, które mają na celu monitorowanie sytuacji w magazynie zbożowym w przyszłości.

Profilaktyka przed dezynsekcją magazynów zbożowych

Istnieje kilka sposobów profilaktyki przeprowadzanej na własną rękę, bez pomocy specjalistów. Oprócz wspomnianej izolacji można samodzielnie wybielić ściany wapnem. Chociaż nie odstrasza ono szkodników, to przyczynia się do skuteczniejszej dezynsekcji magazynu zbożowego.

W tak przygotowanym pomieszczeniu można za to ustawić specjalną świecę. Jest bardzo prosta w użytkowaniu. Wystarczy ustawić ją na środku składu i zapalić. Wydzielany przez nią dym odstrasza wiele insektów, takich jak wołek zbożowy, spichlerz surinamski czy omacnica spichrzanka.

Oczywiście wszelkie procesy polegające bezpośrednio na dezynsekcji składów warto powierzyć profesjonalistom. Tylko oni są w stanie zagwarantować, że usługa zakończy się sukcesem. A to ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo przechowywanych zbóż.

Skorzystaj z usług firmy DezBest – dezynsekcja Warszawa i ciesz się długotrwałą wolnością od uciążliwych insektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *