Skąd się biorą rybiki cukrowe i jak się ich pozbyć z łazienki?

rybiki cukrowe - skąd się biorą i jak się ich pozbyć

Jak poznać, że masz rybiki w domu? Gdy tylko zapalisz światło w łazience, pierzchają po podłodze w ciemny kąt. To malutkie bezskrzydłe owady z chitynowym pancerzem koloru rtęci. Mają kilka par odnóży i długie czułki, a ich wielkość wynosi około 1-2,5 cm. Ich nazwa to skojarzenie z małymi srebrnymi rybkami. A dlaczego cukrowe? Ponieważ żywią się resztkami zawierającymi cukry – skrobie z okruchów, resztki pożywienia czy nawet chitynowe pancerze innych martwych owadów. Jak się ich pozbyć?

Skąd się biorą rybiki?

Te malutkie owady przychodzą do domów, ponieważ lubią miejsca ciemne, ciepłe i wilgotne – a takie są właśnie nasze łazienki. Nieszczelne odpływy, rury – to miejsca, przez które mogą one przenikać z zewnątrz do domu. Nie niepokojone przez nikogo mieszkają zwykle w szparach w podłogach, w mniej sprzątanych miejscach, pod listwami przypodłogowymi. Przyciąga je nie tylko odpowiedni klimat, ale również dostępność pożywienia – martwych owadów, okruchów ze stołu, rozsypanego cukru w kuchni, a nawet książek – gdyż mają zdolność do trawienia celulozy, z której są zrobione ich kartki. Możemy z nimi mieszkać, nawet nie będąc tego świadomymi – rybiki łazienkowe wychodzą na zewnątrz tylko wtedy, gdy jest zupełnie ciemno, gdyż nie tolerują światła. A czy mogą nam one zagrażać?

Czy są one szkodnikami?

Zasadniczo nie traktuje się tych owadów jako szkodniki, które trzeba bezwzględnie tępić. Nie przenoszą one żadnych chorób ani nie powodują wielkich zniszczeń. Ugryzienia rybika cukrowego również nie grożą człowiekowi, gdyż nie mają one w zwyczaju atakować ludzi. Mogą wytrzymać nawet rok bez pożywienia, dlatego niekoniecznie będą buszowały co noc po naszej kuchni, wyjadając zapasy. Rybiki cukrowe mogą jednak zanieczyszczać naszą żywność, jeśli dostaną się do pożywienia. Gdy nadmiernie się rozmnożą, mogą stać się też sporym problemem estetycznym – a sprzyjać im ku temu będzie podwyższona wilgotność w pomieszczeniu. Dlatego też, jeśli zagnieździły się w Twoim domu, poszukaj pomocy lub przetestuj samodzielne sposoby na pozbycie się srebrnych owadów z Twojej łazienki.

Jak pozbyć się rybików cukrowych z domu?

W większości przypadków szkodniki w domach to efekt nieświadomego stworzenia im w nich dobrych warunków do rozmnażania. Wilgoć, ciepło, miejsce bezpiecznego schronienia i dostępność pożywienia – to wystarczy, aby zaprosić do siebie rybiki. Dlatego, aby się ich pozbyć, trzeba będzie gruntownie posprzątać kuchnię i łazienkę – pomieszczenia najbardziej wilgotne, a w przypadku miejsca do gotowania – również zasobne w pożywienie. Posprzątaj, umyj podłogi, a na koniec solidnie przewietrz – te owady nie lubią przeciągów! Upewnij się również, czy masz sprawną wentylację – pomoże ona na co dzień odprowadzać nadmiar wilgoci na zewnątrz.

Co jeszcze możesz zrobić?

Jeśli kłopot z rybikami jest dla Ciebie szczególnie przykry, mogą przydać się bardzo dokładne oględziny Twojej łazienki – czy nie ma w niej ubytków w fugach, pęknięć w płytkach, dziurawych odpływów czy pękniętych rur. Jeśli je naprawisz, zlikwidujesz nie tylko miejsca napływu nowych owadów, ale i potencjalnego składania jaj. Postaw też na ostry zapach w łazience czy kuchni. Rybiki nie lubią aromatu wrotyczu, lawendy, cynamonu, cytryny czy rozmarynu. Są to natomiast wonie miłe dla człowieka, dlatego naturalny olejek, aerozol lub świeca może być dobrym pomysłem – nie tylko, by zamaskować przykre zapachy w toalecie. Nie zadziałało? Specjalistyczna firma może wykonać natomiast zamgławianie ULV polegające na pokryciu nawet najmniejszych szczelin preparatem owadobójczym, który zniszczy osobniki dorosłe, larwy i jaja – i w kilka minut pozbawi Cię uciążliwego problemu!

Skorzystaj z usług firmy DezBest – dezynsekcja Warszawa i ciesz się długotrwałą wolnością od uciążliwych insektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *